Túlavé topánky
Prišli (by) ste do tých "ospevovaných" Tatier, ale neviete čo ďalej? Pre nás domácich je toto téma ako "čo robiť pri mori" :) Ale pochopiteľne, nie každého baví celý deň ležať na lehátku a popíjať kávu, takže nech sa páči milión-prvý článok o tom, čo podniknúť v Tatrách a blízkom okolí. Podtéma: aj počas karanténnych obmedzení, aj pre "lehárko turistov", aj s deťmi. (väčšina aj nízkorozpočtové.)
V skratke by sa dali tieto tipy zhrnúť do 3 kategórií, a teda: ŠPORT, TURISTIKA, ZÁŽITKY. Takže poďme na tie tipy na otrepanú klasiku ale aj zabudnutú nostalgiu:
Jazierko Tatranská Lomnica
Ideálne na prevetranie kolieskových korčulí, kolobežiek, trojkoliek a iného športového náčinia okolo mini jazierka. Za bežných okolností funguje aj lanová dráha, minigolf a samozrejme bufet :) Dokonca sa na jazierku dá na požičaných člnkoch aj člnkovať. Takže tie svoje trepať nemusíte...
https://www.facebook.com/jazierkopark/
Bicyklovanie
Popularita cyklistiky na Slovensku sa odráža aj na budovaní nových cyklochodníkov v Tatrách. Aj keď nemáte práve top-výbavu a zelené saganovské tričko, nájdu sa aj bicyklovačky, ktoré ľavou zadnou zvládnete napríklad na sobi-dvadsiatke. Obľúbený je cyklochodník zo Spišskej Belej do Tatranskej Kotliny - dlhý niekoľko kilometrov, ale takmer bez prevýšenia, no a my veľmi obľubujeme aj chodník zo Starej Lesnej do Tatranskej Lomnice. Vyskúšajte, ani sa nespotíte :)
interaktívna cyklomapa na tomto linku
Vyhliadkový let balónom
Vzduchoplavba ponad Vysoké Tatry balónom patrí rozhodne k nezabudnuteľným zážitkom. Na takýto zážitok ale nám odvaha zatiaľ chýba, tak často obdivujeme balóny s nohami bezpečne ukotvenými na zemi.
Štrbské pleso
Najvyššie položenú osadu vo Vysokých Tatrách (1 346 m n. m.) všetci poznáme ako turistickú topku. Klasické "kolečko" okolo plesa ešte nikdy nikoho neomrzelo, pri skokanských mostíkoch sme tiež už všetci boli niekoľkokrát, ale prečo si to nezopakovať?! Pleso je dodnes priemerne 155 dní v roku je pokryté ľadom, maximálnu hĺbku má 20 m a mimochodom - vo februári 1925 sa na ľadovej ploche plesa dokonca konali majstrovstvá Európy v ľadovom hokeji.
Keď sme už na Štrbskom, a nedisponujeme kondičkou na ďalšiu túru, ktorých sa odtiaľ dá podniknúť neúrekom, poznáte Jazierka lásky? Jazierka lásky mali pôvodný názov Štrbské rybníky boli využívané na odchov pstruhov. V súčasnosti je to populárne miesto na prechádzku a oddych nielen pre mladé páriky. V okolí jazierok je upravený chodník a lavičky. Cesta k jazierkam je označená tabuľami a je vážne len pár metrov od hlavného parkoviska a železničnej stanice.
Popradské pleso
O niečo menej komerčné, ale takisto pomerne vyhľadávané miesto vhodné aj pre turistov s detskými kočíkmi. Modro značený turistický chodník s asfaltovým povrchom zo zastávky TEŽ na Popradské pleso je dlhý cca 4,5 km. V blízkosti Popradského plesa sa nachádza Symbolický cintorín obetí Vysokých Tatier, ktorý je ale v prevádzke len od 15.6. do 30.10.
Starý Smokovec - vyhliadka
Pre tých, ktorí už boli na Hrebienku X-krát a žiada sa im zmena. Vyhliadka nad Starým Smokovcom je jednoduchá vychádzka (15-20min) na kopce medzi Starým a Horným Smokovcom. Prechádzka je zaujímavá tým, že popri náučnom chodníku vyrastá najvyššie položená kalvária v strednej Európe. Prechádzku by mal zvládnuť aj kočík. Aj dvoj-kočík :)
Výhľad na Starý Smokovec i okolie je excelentný
Hrebienok - Rainerova chata
Obľúbenou trasou je chodník zo Starého Smokovca cez Hrebienok až na Rainerovu chatu. Z Hrebienka pokračuje červeno značená trasa so štrkovým povrchom až po Rainerovu chatu, odkiaľ sa dá pokračovať k vodopádom Studeného potoka, ktoré sa nachádzajú niekoľko minút od Rainerovej chaty alebo vrátiť sa tou istou cestou naspäť.
Hrebienok - Studenovodské vodopády
Spomenutý Studený potok preteká popod náš kemp a bolo by škoda vynechať jeho "vrchnú časť". Tento potok preteká obrovským terénnym zlomom a vytvára prekrásne kaskády, obzvlášť pekné pri jarnom roztápaní snehu alebo po výdatných dažďoch, keď je hladina vody vysoká. A ako sme odpozorovali od niektorých turistov, tento výlet zvládnete aj v balerínkach :)
Piknik pod Spišským hradom
Najväčší hradný komplex v strednej Európe musia navštíviť všetci, ktorí odškrtávajú pamiatky zo Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO (od roku 1993).
Spiššký hrad je povinnou jazdou pre všetkých, ktorí tam neboli. A tí, čo tam boli, sa tam určite radi vrátia aj bez tejto pripomienky :) Cesta tam trvá z Tatier iba pol hodinku a aj v čase, kedy je hrad zavretý sa oplatí vybrať sa ho poobdivovať zvonka. Okolité kopčeky vás určite prichýlia na piknik a nezabudnite si zobrať foťák!
Spišská Sobota
Spišská Sobota je vizuálne najkrajšia a historicky najvýznamnejšia mestská časť Popradu. (Prvá písomná zmienka sa datuje do roku 1256.) V najvýznamnejšej pamiatke Spiššsko-sobotského námestia, kostole sv. Juraja sa dá vidieť hlavný oltár z dielne Majstra Pavla z Levoče. V skutočnosti v Spišskej Sobote nie je veľmi "čo robiť", ale príjemná prechádzka a krásne fotky máte garantované. Ak budete mať šťastie, možno vám niekto aj kávu (cez okienko) uvarí...
Astronomický náučný chodník
Astronomický ústav v Starej Lesnej je pekne zašitý medzi stromami, ale malým aj väčším zvedavcom ohľadne vesmíru rozhodne odporúčame návštevu. Dovnútra ústavu sa dá dostať iba vo väčších skupinkách a po dohode, resp. počas dňa otvorených dverí, ale okolo ústavu bol vytvorený náučný chodník s najdôležitejšími informáciami nielen o prístrojovej technike astronomického ústavu, ale aj o vesmírnych telesách. Chodník obsahuje 13 panelov, začína pri hlavnej budove ústavu a končí pri poslednej kupole s ďalekohľadmi. Z Tatranskej Lomnice k nemu vedie chodník buď pre peších, ale slúži tiež ako cyklochodník. Chodník je pekne označený, tabule očíslované, ukazujúce smer vždy k nasledujúcemu číslu. Písané jazykom skôr pre väčšie deti, ale pre tých menších ako "bojovka" a hľadanie stanovíšť ideálne.